Glacier Express

Najwolniejszy pociąg pośpieszny świata

Krajobrazowa wycieczka Glacier Express przez Alpy Szwajcarskie zapewnia niesamowite atrakcje od początku do samego końca. W St. Moritz powita Państwa świat piękna i bogactwa, zaś w Zermatt najczęściej fotografowana góra świata – Matterhorn.

Ośmiogodzinna przejażdżka najwolniejszym pociągiem pośpiesznym świata prowadzi przez 291 mostów i 91 tuneli. Ze znanego na całym świecie St. Moritz pociąg toczy się przez dolinę Albula i wąwóz Ruinaulta – szwajcarski Wielki Kanion. Przełęcz Oberalp to najwyższy punkt na trasie, położony na wysokości 2033 metrów nad poziomem morza. Później już z górki: przez Andermatt i Fiesch aż do dziewiczego Goms. Cel jest coraz bliżej: zaraz w zasięgu wzroku pojawi się Matterhorn.

Po uczcie dla oczu czeka na Państwa uczta dla podniebienia: przystawka, danie główne i deser przynosimy prosto z wagonu restauracyjnego do Państwa miejsca. Mogą Państwo zamówić „wiejski talerz” – suszoną wołowinę, która jest specjalnością regionu.

W słuchawkach usłyszą Państwo wszystkie ważne informacje na temat trasy przez Alpy, aby żaden ważny element nie umknął Państwa uwadze.

W okresie od 13 maja do 15 października 2017 oferta firmy Glacier Express zostaje rozszerzona o 4 trasy krótkodystansowe.

Tip: Book your Glacier Express trip incl. Hotel accomodation. Attractive packages here.

Der Glacier Express auf dem Landwasserviadukt bei Filisur. Bild: Tibert Keller

Przejeżdżając przez długi na 136 metrów most, pociąg Glacier Express łukiem przekracza dziką dolinę Landwasser i wjeżdża w tunel w pionowej ścianie skalnej.

Der Glacier Express bei Preda im Albulatal. Bild: Andrea Badrutt

Kolej doskonale wpisuje się w krajobraz Parku Ela.

Der Glacier Express in der Rheinschlucht bei Versam. Bild: Andrea Badrutt

Wąwóz przy Renie słusznie określany jest również jako Szwajcarski Wielki Kanion.

Der Glacier Express bei Disentis/Mustér, im Hintergrund das Kloster Disentis. Bild: Tibert Keller

Klasztor benedyktynóww Disentis należy do najstarszych w Europie.

Essen und Trinken im Glacier Express. Bild: Bernhard Lochmatter

Świeżo przygotowane posiłki podawane są wprost z kuchni do miejsca, w którym Państwo siedzą.

Der Glacier Express zwischen Andermatt und Oberalppass. Bild: Max Galli

Dzięki oknom panoramicznym mogą Państwo swobodnie podziwiać Alpy Szwajcarskie.

Blick auf das Matterhorn bei Zermatt. Bild: Max Galli

Matterhorn – góra o kształcie piramidy – jest uważana za najczęściej fotografowaną górę na świecie.

Podczas przejażdżki pociągiem Glacier Express przeżyją Państwo wiele atrakcji. Wąwóz przy Renie jest tylko jedną z nich.

St. Moritz

Elegancja, styl i klasa: St. Moritz nie jest zwykłą miejscowością wypoczynkową. Od roku 1864 St. Moritz jest mekką alpejskiej turystyki zimowej. Wspaniałe restauracje i renomowane hotele przyjmują obecnie gości z całego świata.

Visual

Zermatt

Wokół górskiej wioski Zermatt wznosi się wiele czterotysięczników – między innymi słynny Matterhorn. W Zermatt mogą Państwo liczyć na 300 słonecznych dni w roku oraz świeże górskie powietrze. Po wiosce poruszają się tylko pojazdy elektryczne – lub właśnie pociągi. Kto po przejażdżce pociągiem Glacier Express czuje jeszcze niedosyt, może pojechać dalej na szczyt Gornergrat, z którego doskonale widać Matterhorn.

Visual

Davos

Davos to punkt startowy Glacier Express i Bernina Express. Najwyżej położone miasto w Europie słynie z różnorodnej oferty sportowej, wypoczynkowej i kulturalnej, zdrowego klimatu, drużyny hokejowej HC Davos, Pucharu Spenglera, Muzeum Kirchnera, organizowanego w nim Światowego Forum Ekonomicznego czy też z trasy snowboardowej Freestyle-Szene na Jakobshorn. Z Davos lub Lenzerheide dojadą Państwo autobusem Glacier Express do stacji najwolniejszego pociągu pośpiesznego na świecie.

Visual

Albulaline

Trasa Kolei Ratyckiej rozpoczyna się w Domleschg i przebiega dolinę Abuli przez tunele zwrotne, galerie i wiadukty. Ta harmonijnie wkomponowująca się w krajobraz linia jest symbolem pionierskiego okresu kolejnictwa – z atrakcjami w postaci wiaduktu Solis, wiaduktu Landwasser czy tuneli zwrotnych pomiędzy Bergün a Preda. Trasa ta, należąca do Kolei Retyckiej, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Visual

Wąwóz przy Renie

Monumentalny wąwóz przy Renie położony pomiędzy Ilanz i Reichenau jest nazywany przez miejscową ludność po retoromańsku Ruinaulta. W szwajcarskim Wielkim Kanionie, który pokonać można pieszo, rowerem, koleją lub łodzią, mogą napotkać Państwo rzadkie gatunki ptaków, białe skały czy wyjątkowe formacje skalne.

Dodatkowe informacje

Visual

Oberalp Pass

At 2033m above sea level the Glacier Express reaches the highest point of its panorama journey, the Oberalp Pass. The source of the Rhine is to be found not far away in Lai da Tuma. The river flows from the Gotthard Massif 1233 kilometres to Holland and into the North Sea.

Visual

Trasy

Trasy długodystansowe (możliwość rezerwacji dla wszystkich pociągów)

St. MoritzZermatt
St. MoritzBrig
St. MoritzAndermatt
Davos PlatzZermatt
Davos PlatzBrig
Davos PlatzAndermatt
Tiefencastel / FilisurZermatt
Tiefencastel / FilisurBrig
Tiefencastel / FilisurAndermatt
ChurZermatt
ChurBrig
AndermattZermatt

Trasy krótkodystansowe

Wskazówka: w okresie od 13 maja do 15 października 2017 oferta firmy Glacier Express zostaje rozszerzona o 4 trasy krótkodystansowe. Możliwość rezerwacji na nowych trasach krótkodystansowych istnieje w przypadku pociągu 900 i 901. Dla tras krótkodystansowych obowiązuje zmniejszona dopłata w wysokości 23 franków.

St. MoritzChur
ChurAndermatt
AndermattBrig
BrigZermatt

Ceny i obowiązkowa rezerwacja miejsc

Rezerwacja miejsc jest obowiązkowa i dostępna dla osób podróżujących bez towarzystwa najwcześniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem podróży. Dokonaj rezerwacji online, telefonicznej pod numerem +41 81 288 65 65 lub we wszystkich kasach kolejowych w Europie. W przypadku rezerwacji wymagana jest dopłata do każdego ważnego biletu.

Ceny za odcinek

2 klasa1 klasa
Trasy długodystansowe (możliwość rezerwacji dla wszystkich pociągów):
St. Moritz (przez Chur) - Zermatt153.00269.00
St. Moritz (przez Chur) - Brig115.00202.00
St. Moritz (przez Chur) - Andermatt85.20149.20
Davos Platz (przez Chur) - Zermatt145.00255.00
Davos Platz (przez Chur) - Brig107.00188.00
Davos Platz (przez Chur) - Andermatt77.20135.20
Tiefencastel - Zermatt134.00236.00
Tiefencastel - Brig96.00169.00
Tiefencastel - Andermatt66.20116.20
Chur - Zermatt119.00210.00
Chur - Brig81.00143.00
Andermatt - Zermatt74.00130.00
Trasy krótkodystansowe (możliwości rezerwacji tylko dla Glacier Express 900/901, 13.05.–15.10.2017)
St. Moritz - Chur42.0074.00
Chur - Andermatt51.2090.20
Andermatt - Brig36.0063.00
Brig - Zermatt38.0067.00
  • Ceny mogą ulec zmianie.
  • Ceny w CHF za osobę z VAT, bez dopłat. 
  • Dzieciom od 6 do 16 lat przysługuje zniżka w wysokości 50% ceny biletu. Obowiązuje pełna dopłata za rezerwację. 
  • Honorujemy kolejowy abonament zniżkowy Halbtax, pełny abonament (GA), dzienne abonamenty (Tageskarte, Tageskarte Gemeinde), bilety dziecięce (Juniorkarte), bilety Swiss Pass. Obowiązuje pełna dopłata za rezerwację. 
  • Zniżka dla posiadaczy biletów Interrailpass i Eurrailpass. Obowiązuje pełna dopłata za rezerwację.

Wymagana jest miejscówka

Dopłata do każdego kierunku podróży i dla każdej osoby wynosi:

Trasy długodystansoweTrasy krótkodystansowe*

Glacier Express w sezonie zimowym
(24.10.2016 - 12.05.2017)

13.00-
Glacier Express w sezonie letnim
(13.05.2017 - 22.10.2017)
33.00

23.00

* Możliwości rezerwacji tylko dla Glacier Express 900/901, 13.05.–15.10.2017.

Sprzedaż

Mogą Państwo zakupić bilet i dokonać rezerwacji miejsca na pociąg i autobus Glacier Express bezpośrednio w naszym sklepie dostępnym pod adresem www.glacierexpress.ch


Bilety i dodatkowe informacje dostępne są na każdej działającej stacji Rhätische Bahn, w telefonicznym serwisie kolejowym pod numerem +41 81 288 65 65 oraz przez formularz kontaktowy.

Oferta grupowa (co najmniej 10 osób)

Wagon panoramiczny

Wagon panoramiczny

Wagon pozwala Państwu zanurzyć się w malowniczym krajobrazie i jednocześnie słuchać informacji o najważniejszych atrakcjach trasy. Wszystkie ważne informacje na temat trasy usłyszą Państwo w słuchawkach w jednym z sześciu języków: niemieckim, francuskim, angielskim, włoskim, japońskim lub chińskim.

Wyżywienie

Menu

Mogą Państwo rozkoszować się pysznym obiadem, przygotowanym na miejscu w kuchni pociągu ze świeżych produktów i dostarczanym bezpośrednio do Państwa miejsca. Mają Państwo wybór pomiędzy ofertą à la carte, daniem dnia w cenie 30.00 CHF lub świeżo przygotowanym, trzydaniowym dziennym menu w cenie 43.00 CHF.

Menu Glacier Express
Świeżo przygotowane potrawy dziennego menu (10 propozycji)
Menu baru panoramicznego

Wyżywienie – rezerwacja

Zalecamy wcześniejsze zarezerwowanie obiadu. Obiad można wygodnie zarezerwować online korzystając z formularza rezerwacji. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wyżywienia w Glacier Express znajdą Państwo w części Gastronomia.

Dla grup powyżej 10 osób rezerwacja jest obowiązkowa.

Przy rezerwacji wyżywienia obowiązują Ogólne warunki handlowe Rhätia Werte AG.

Souvenir

Zabierz nastrój wakacji do domu i zanurz się w niezapomnianych wspomnieniach. W naszym sklepie z pamiątkami z pewnością znajdziesz odpowiedni drobiazg dla siebie lub na prezent.

Frequently asked questions

What does "service at your seat" mean?

The concept of "service at your seat" has existed since 2006 on the Glacier Express trains. As passengers, you are served at your seats in the panoramic cars. You can let the staff know that you wish to order something by pressing the service button.

Are there still traditional restaurant cars on board the Glacier Express?

No. However, the vintage Gourmino dining cars are still in operation on the Albula Line. The Gourmino dining car also operates on the regional train between Chur and St. Moritz at certain times. To find out which regional trains have a dining car, please consult the timetable.

Is a lunch reservation automatically included in the seat reservation?

No. The seat reservation merely refers to the seat. You can reserve your seat and order lunch via the MGB online reservation system.

Do I need to make a reservation for lunch?

For groups of ten people or more, reservations are compulsory. Reservations are recommended for individual passengers. The availability of dishes and menus can only be guaranteed by reserving in advance.

At what times is food served?

On the Glacier Express trains, lunch is served in two separate sittings for organisational reasons.

Train no.1st class2nd class
90012.15 p.m.12.45 p.m.
90111.15 p.m.11.45 p.m.
90211.45 p.m.12.15 p.m.
90311.45 p.m.12.15 p.m.
90412.15 p.m.12.45 p.m.
90512.15 p.m.12.45 p.m.

What is on offer and how high are the prices?

Each day – in addition to the à la carte menu – a freshly prepared three-course meal is on offer comprising salad or soup (depending on the time of year), a dish of the day (meat with side dish and vegetables) plus dessert or a selection of Swiss cheese with bread and butter. The three-course meal costs CHF 43.00 per person. Alternatively, you can choose a dish of the day (without starter and dessert) for CHF 30.00. The à la carte dishes range in price from CHF 8.80 to CHF 37.00. Simply place your order directly with the service staff.

How and where can I reserve lunch on the Glacier Express trains?

Before you can order lunch, you first have to make a seat reservation for the Glacier Express. You can reserve your seat conveniently online at www.glacierexpress.ch. You can also order lunch via this website or through Rhätia Werte AG.

How can I pay on board the Glacier Express or dining car?

You can pay in cash or, for amounts of CHF 20.00 or more, by credit card (Euro/Mastercard, Visa, American Express). Our head waiter will issue you with a receipt.

Tip: Book your Glacier Express trip incl. Hotel accomodation. Attractive packages here.

Zachęcamy do kupienia biletu i rezerwacji miejsca siedzącego bezpośrednio w naszym Ticket Shop.

Sezon letni 13.05.2017 - 22.10.2017

St. Moritz / Davos Platz – Zermatt

StacjaPociąg 901*Pociąg 903Pociąg 905**
St. Moritz 开出 / 発
wyjazd / odj.
8.0209.0210.02
Celerina 开出 / 発
wyjazd / odj.
8.05109.05110.051
Samedan 开出 / 発
wyjazd / odj.
8.17109.17110.171
Bergün 开出 / 発
wyjazd / odj.
8.47109.47110.471
Filisur     到达 /着 
 příj. / przyj.
--
     Davos Platz a  开出 / 発
wyjazd / odj.
8.31
09.3110.31
     Filisur     到达 /着 
 příj. / przyj.
8.56
09.5610.56
Filisur  开出 / 発
wyjazd / odj.
9.01110.01111.011
Tiefencastel  开出 / 発
wyjazd / odj.
9.15110.15111.151
Thusis  开出 / 発
wyjazd / odj.
9.33110.33111.331
Chur

到达 /着 
 příj. / przyj.

10.03--
Chur 开出 / 発
wyjazd / odj.
10.2611.26112.261
Disentis/Mustér     到达 /着 
 příj. / przyj.
11.2712.2713.27
Disentis/Mustér 开出 / 発
wyjazd / odj.
11.3712.3713.37
Andermatt       到达 /着 
 příj. / przyj.
12.5413.5014.50
Andermatt 开出 / 発
wyjazd / odj.
13.0814.0815.08
Fiesch 开出 / 発
wyjazd / odj.
14.10215.10216.102
Brig     到达 /着 
 příj. / przyj.
14.4015.40216.402
Brig 开出 / 発
wyjazd / odj.
14.45--
St. Niklaus 开出 / 発
wyjazd / odj.
15.24--
Zermatt    到达 /着 
 příj. / przyj.
16.1017.1018.10

a) Przesiadka w Filisur

1) Przystanek dla wsiadających

2) Przystanek dla wysiadających

* kursuje od 13 maja do 15 października 2017 r.

** kursuje od 25 maja do 09 września 2017 r.

Uwaga: od 23 października do 10 grudnia pociągi Glacier Express nie kursują

Zermatt – St. Moritz / Davos Platz

Stacja

Pociąg 900*Pociąg 902Pociąg 904**
Zermatt开出 / 発
wyjazd / odj.
7.5208.529.52
St. Niklaus 开出 / 発
wyjazd / odj.
--10.271
Brig

  到达 /着 
 příj. / przyj.

9.12--
Brig开出 / 発
wyjazd / odj.
9.1810.18111.181
Fiesch开出 / 発
wyjazd / odj.
9.42110.42111.421
Andermatt       到达 /着 
 příj. / przyj.
10.4611.4612.46
Andermatt开出 / 発
wyjazd / odj.
10.5411.5412.54
Disentis/Mustér       到达 /着 
 příj. / przyj.
11.5512.5513.55
Disentis/Mustér开出 / 発
wyjazd / odj.
12.2813.2814.28
Chur  到达 /着 
 příj. / przyj.
13.3514.35215.352
Chur开出 / 発
wyjazd / odj.
13.58--
Thusis开出 / 発
wyjazd / odj.
14.28215.28216.282
Tiefencastel开出 / 発
wyjazd / odj..
14.47215.47216.472
Filisur       到达 /着 
 příj. / przyj.
15.00216.00217.002
     Filisur开出 / 発
wyjazd / odj..
15.04
16.0417.04
     Davos Platz a     an
     arr.
15.29
16.2917.29
Filisur开出 / 発
wyjazd / odj.
--
Bergün开出 / 発
wyjazd / odj..
15.1416.14217.142
Samedan      到达 /着 
 příj. / przyj.
15.45216.45217.452
Celerina开出 / 発
wyjazd / odj..
15.54216.54217.542
St. Moritz      到达 /着 
 příj. / przyj.
15.5816.5817.58

a) Przesiadka w Filisur

1) Przystanek dla wsiadających

2) Przystanek dla wysiadających

* kursuje od 13 maja do 15 października 2017 r.

** kursuje od 25 maja do 09 września 2017 r.

Uwaga: od 23 października do 10 grudnia pociągi Glacier Express nie kursują