Glacier Express

Il tren rapid il pli plaun dal mund

Il viadi en ils vaguns panoramics dal Glacier Express tras las Alps svizras è nunemblidaivel – cun puncts culminants da l’entschatta fin a la fin. A San Murezzan salida il mund dals bels e ritgs, a Zermatt la muntogna fotografada il pli savens dal mund, il Matterhorn.

Sur 291 punts e tras 91 tunnels maina il viadi dad 8 uras en il tren rapid il pli plaun dal mund. Da San Murezzan mundan sa serpegia il tren tras la Val d’Alvra e la chavorgia dal Rain, il Grand Canyon da la Svizra. Il pli aut punct dal viadi cuntanschais Vus sin il Alpsu cun 2033 meters sur mar. Suenter vai engiu: via Andermatt e Fiesch en il Goms genuin. La finamira è quasi cuntanschida: Già prest ves’ins il Matterhorn.

Sin il deletg per ils egls suonda il deletg per il palat: Avantpast, past principal e dessert servin nus frestgamain or da la cuschina directamain al plaz da seser. U che vus empustais in plat da purs – sa chapescha cun pulpa da la regiun.

Via uregliers vegnis Vus a savair ils detagls impurtants davart il traject che traversa las Alps – uschia na manchentais Vus nagin punct culminant.

Dils 13 da matg fin ils 15 october 2017 cumpletteschan quatter trajects curts la purschida dal Glacier Express.

Tipp: Buchen Sie Ihre Reise im Glacier Express inkl. Hotelübernachtung. Attraktive Packages finden Sie hier.

Der Glacier Express auf dem Landwasserviadukt bei Filisur. Bild: Tibert Keller

Sur la punt d’ina lunghezza da 136 meters cursescha il Glacier Express en in bel moviment schlantschà sur la val selvadia da la Landwasser via, entamez la paraid-crap verticala.

Der Glacier Express bei Preda im Albulatal. Bild: Andrea Badrutt

Il traject è integrà armonicamain en la natira dal Parc Ela.

Der Glacier Express in der Rheinschlucht bei Versam. Bild: Andrea Badrutt

La Ruinaulta porta cun raschun il surnum Swiss Grand Canyon.

Der Glacier Express bei Disentis/Mustér, im Hintergrund das Kloster Disentis. Bild: Tibert Keller

La claustra benedictina da Mustér tutga tar las pli veglias claustras da l‘Europa.

Essen und Trinken im Glacier Express. Bild: Bernhard Lochmatter

Il mangiar vegn preparà frestgamain en la cuschina dal tren e servì al plaz da seser.

Der Glacier Express zwischen Andermatt und Oberalppass. Bild: Max Galli

Grazia a las grondas fanestras panoramicas giudais Vus la vista libra sin las Alps svizras.

Blick auf das Matterhorn bei Zermatt. Bild: Max Galli

Il Matterhorn cun sia furma da piramida vala sco la muntogna fotografada il pli savens da l’entir mund.

Durant il viadi cun il Glacier Expess vesais Vus numerus puncts culminants. La Ruinaulta è sulettamain in da quels.

San Murezzan

Eleganza, stil e classa. San Murezzan n'è betg sulettamain in lieu da vacanzas. L'onn 1864 è San Murezzan stà il lieu da naschientscha da las vacanzas d'enviern alpinas. Restaurants excellents e hotels cun renum internaziunal retschaivan oz giasts or da tut il mund.

Visual

Zermatt

Enturn il vitg muntagnard da Zermatt  sa chattan pliras muntognas da 4'000 m autezza - tranter auter il Matterhorn marcant.  300 dis da sulegl l'onn ed aria da muntogna pura èn garantids a Zermatt. En il vitg circuleschan numnadamain mo electromobils - u apunta trens. Tgi che n'ha anc betg avunda suenter il viadi cun il Glacier Express po viagiar vinavant fin tar il Gornergrat, cun vista libra sin il Matterhorn.

Visual

Tavau

Tavau è il punct da partenza per il Glacier Express ed il Bernina Express. La citad situada il pli aut da l’Europa, enconuschenta per la varietad da la purschida sportiva, culturala e dal temp liber, ses clima curativ, il Club da hockey Tavau, il Spengler Cup, il museum da Kirchner , il World Economic Forum u la scena da freestyle che celebrescha sin il Jakobshorn. Viagiai cul bus dal Glacier Express davent da Tavau u Lai fin tar il tren rapid il pli plaun dal mund!

Visual

Lingia da l'Alvra

Da la Tumleastga raiva la Viafier Retica tras tunnels a spirala, galarias e sur viaducts ensi tras  la Val d'Alvra. La lingia da viafier ch'è integrada armonicamain en la cuntrada vala sco traject da parada dal temp da piunier da la viafier. Ils puncts culminants èn il viaduct da Solas, il viaduct da la Landwasser u ils tunnels a spirala tranter Bravuogn e Preda. Il traject fa part dal patrimoni mundial UNESCO Viafier Retica.

Visual

Ruinaulta

Ruinaulta è il num rumantsch dals indigens per la chavorgia dal Rain monumentala tranter Glion e La Punt/Reichenau. Utschels rars, paraids-crap alvas e furmaziuns da crap bizarras As spetgan en il Grand Canyon da la Svizra che sa lascha traversar sulettamain a pe, per velo, tren u bartga.

Ulteriuras Infurmaziuns.

Visual

Oberalppass

Auf 2 033 Meter über Meer erreicht der Glacier Express den höchsten Punkt der Panoramafahrt, den Oberalppass. Ganz in der Nähe, im Lai da Tuma, entspringt der Rhein. Der Strom fliesst vom Gotthardmassiv 1233 Kilometer bis nach Holland in die Nordsee.

Visual

Trajects cudeschabels

Trajects lungs (cudeschabel en tut ils trens)

San MurezzanZermatt
San MurezzanBrig
San MurezzanAndermatt
Davos PlatzZermatt
Davos PlatzBrig
Davos PlatzAndermatt
Tiefencastel / FilisurZermatt
Tiefencastel / FilisurBrig
Tiefencastel / FilisurAndermatt
CuiraZermatt
CuiraBrig
AndermattZermatt

Trajects curts

Dils 13 da matg fin ils 15 october 2017 cumpletteschan quatter trajects curts la purschida dal Glacier Express. Ils novs trajects curts san ins reservar en ils trens numer  900 e 901. Il suppement reduziu per ils sutnumnai trajects munta a CHF 23.00 per persuna.

San MurezzanCuira
CuiraAndermatt
AndermattBrig
BrigZermatt

Pretschs e reservaziun obligatorica dals plazs da seser

La reservaziun dals plazs da seser è obligatorica ed è pussaivla per viagiaturs singuls il pli prest trais mais avant il viadi. Reservai ad uras online, per telefon sut +41 81 288 65 65 u vi da tut ils spurtegls da las staziuns en Europa. Per la reservaziun èsi da pajar in supplement, ultra dal bigliet valaivel.

Pretschs per traject

2. classa1. classa
Trajects lungs (cudeschabel en tut ils trens)
San Murezzan (via Cuira) - Zermatt153.00269.00
San Murezzan (via Cuira) - Brig115.00202.00
San Murezzan (via Cuira) - Andermatt85.20149.20
Tavau Plaz (via Filisur) - Zermatt145.00255.00
Tavau Plaz (via Filisur) - Brig107.00188.00
Tavau Plaz (via Filisur) - Andermatt77.20135.20
Tiefencastel - Zermatt134.00236.00
Tiefencastel - Brig96.00169.00
Tiefencastel - Andermatt

66.20

116.20
Cuira - Zermatt119.00210.00
Cuira - Brig81.00143.00
Andermatt - Zermatt74.00130.00
Trajects curts (trens numer 900 e 901)
San Murezzan - Cuira42.0074.00
Cuira - Andermatt51.2090.20

·         Andermatt - Brig

36.0063.00
Brig - Zermatt38.0067.00
  • Midadas da pretsch restan resalvadas.
  • Pretschs en CHF per persuna incl.TPV  senza supplements. 
  • Uffants da 6 a 26 onns pajan la mesadad dal pretsch. Il supplement per la reservaziun dal plaz da seser è da pajar cumplainamain. 
  • Abunament da mesa taxa, AG, carta dal di, carta dal di da la vischnanca, carta da junior, Swiss Pass sun valaivels. Il supplement per la reservaziun dal plaz da seser è da pajar cumplainamain. 
  • Reducziun per pass d’Interrail e d‘Eurrail. Il supplement per la reservaziun dal plaz da seser è da pajar cumplainamain.

Reservaziun obligatorica

Il supplement importa per direcziun e persuna:

Trajects lungs Trajects curts *
Glacier Express durant l‘enviern (24.10.2016 - 12.05.2017)13.00-
Glacier Express durant la stad (13.05.2017 - 22.10.2017)33.0023.00

* trens numer 900 e 901

Vendita

Vus pudais cumprar Vos bigliet e Vossa reservaziun dal plaz da seser per il Glacier Express ed il bus dal Glacier Express directamain en noss Ticketshop: www.glacierexpress.ch

Bigliets ed ulteriuras infurmaziuns survegnis Vus er tar tut las staziuns servidas da la Viafier Retica u tar il Railservice sut il numer da telefon +41 81 288 65 65 scu er via formular da contact.

Dumonda per in’offerta per gruppas (a partir da 10 persunas)

Vaguns panoramics

Vista panoramica per giudair la cuntrada, inclusivamain las communicaziuns davart ils puncts culminants dal traject. Via uregliers vegnis Vus a savair tut ils detagls impurtants davart il traject, tut tenor giavisch en tudestg, franzos , englais, talian, giapunais u chinais.

Alimentaziun

Carta dal menu

Giudai in gentar delizius che vegn servì directamain al plaz da seser ed è vegnì preparà frestgamain en la cuschina. Vus pudais tscherner tranter la purschida à la carte, il plat dal di per CHF 30.00 u il menu dal di a trais tratgas preparà frestgamain che variescha mintga di per CHF 43.00.

Carta da menu Glacier express
Menus dal di preparads frestgamain (tscherna da 10 menus)
Carta da menu bar panoramica

Alimentaziun - Reservaziun

Nus recumandain a Vus da reservar ordavant il gentar. Reservai il gentar cumadaivlamain online cun il formular da reservaziun. Respostas a dumondas frequentas concernent l’alimentaziun en il Glacier Express chattais Vus sut gastronomiadaviafier.

Per gruppas a partir da 10 persunas è la reservaziun obligatorica.

Per reservaziuns da l’alimentaziun valan las cundiziuns generalas da fatschenta da la Rhätia Werte SA.

Souvenir

Prendi a chasa ün toc vacanzas e giudai las regurdanzas nunemblidaivlas. En nossa butia da souvenirs chattais Vus segir la gista regurdanza u il gist regal.

Häufig gestellte Fragen

Was versteht man unter «Service am Sitzplatz»?

Das Konzept «Service am Sitzplatz» besteht seit 2006 in den Glacier Express Zügen. Als Gast werden Sie an Ihren Sitzplätzen in den Panoramawagen bedient. Über einen Serviceknopf signalisieren Sie der Crew, dass Sie gerne etwas bestellen möchten.

Gibt es die traditionellen Speisewagen im Glacier Express noch?

Nein. Die nostalgischen Gourmino Speisewagen stehen aber weiterhin auf der Albulalinie im Einsatz. Auf dem Regionalzug zwischen Chur und St. Moritz wird zu bestimmten Zeiten der Gourmino Speisewagen eingesetzt. Welche Regionalzüge einen Speisewagen führen, entnehmen Sie bitte dem Fahrplan.

Wird bei einer Sitzplatzreservation auch automatisch das Mittagessen reserviert?

Nein. Die Sitzplatzreservation bezieht sich lediglich auf den Sitzplatz. Über das Online-Reservationssystem der MGB reservieren Sie Ihren Sitzplatz und bestellen auch das Mittagessen.

Ist eine Reservation für das Mittagessen im Glacier Express oder im Speisewagen obligatorisch?

Für Gruppen ab zehn Personen ist die Reservation obligatorisch. Für Individualreisende ist eine Reservation erwünscht. Die Verfügbarkeit der Gerichte und Menüs kann lediglich mit einer Reservation im Voraus garantiert werden.

Zu welchen Zeiten wird das Essen im Glacier Express serviert?

Das Mittagessen in den Glacier Express Zügen wird aus organisatorischen Gründen gestaffelt serviert.

Zug-Nr.1. Klasse2. Klasse
90012.15 Uhr12.45 Uhr
90111.15 Uhr11.45 Uhr
90211.45 Uhr12.15 Uhr
90311.45 Uhr12.15 Uhr
90412.15 Uhr12.45 Uhr
90512.15 Uhr12.45 Uhr

Welche Angebote gibt es und wie hoch sind die Preise?

Täglich wird – in Ergänzung zum à la carte Angebot – ein frisch zubereitetes Drei-Gänge-Menü mit Salat oder Suppe (je nach Jahreszeit), einem Tagesteller mit Fleisch, Beilagen und Gemüse sowie einem Dessert oder einer Schweizer Käseauswahl mit Brot und Butter angeboten. Das Drei-Gänge-Menü kostet CHF 43.00 pro Person. Alternativ wählen Sie einen Tagesteller (ohne Vorspeise und Dessert) zu CHF 30.00. Die à la carte Gerichte bewegen sich von CHF 8.80 bis CHF 37.00. Die jeweilige Bestellung geben Sie direkt vor Ort bei der Servicecrew auf.

Wie und wo kann ich das Mittagessen in den Glacier Express Zügen reservieren?

Bevor Sie Mittagessen bestellen können, muss die Sitzplatzreservation im Glacier Express erfolgt sein. Ihren Sitzplatz reservieren Sie bequem online über www.glacierexpress.ch. Über diese Website oder über die Rhätia Werte AG bestellen Sie auch das Mittagessen.

Wie kann man auf dem Glacier Express oder in den Speisewagen bezahlen?

Sie bezahlen bar oder ab einem Betrag von CHF 20.00 mit Kreditkarten (Euro/Mastercard, Visa, American Express). Für jede Konsumation stellen Ihnen unsere Oberkellnerinnen und Oberkellner eine Quittung aus.

Tipp: Buchen Sie Ihre Reise im Glacier Express inkl. Hotelübernachtung. Attraktive Packages finden Sie hier.

Cumprai Voss bigliet e la reservaziun dal plaz da seser directamain en noss ticket shop.

Stad 13.05.2017 – 22.10.2017

St. Moritz / Davos Platz – Zermatt

Staziun
Tren 901*Tren 903Tren 905**
St. Moritzab / dep. 
part. / dép.
8.0209.0210.02
Celerinaab / dep. 
part. / dép.
8.05109.05110.051
Samedanab / dep. 
part. / dép.
8.17109.17110.171
Bergünab / dep. 
part. / dép.
8.47109.47110.471
Filisur     an
     arr.
--
     Davos Platz aab / dep. 
part. / dép.
8.31
09.3110.31
     Filisur     an
     arr.
8.56
09.5610.56
Filisurab / dep. 
part. / dép.
9.01110.01111.011
Tiefencastelab / dep. 
part. / dép.
9.15110.15111.151
Thusisab / dep. 
part. / dép.
9.33110.33111.331
Chur

an
arr.

10.03--
Churab / dep. 
part. / dép.
10.2611.26112.261
Disentis/Mustér     an
     arr.
11.2712.2713.27
Disentis/Mustérab / dep. 
part. / dép.
11.3712.3713.37
Andermatt      an
     arr.
12.5413.5014.50
Andermattab / dep. 
part. / dép.
13.0814.0815.08
Fieschab / dep. 
part. / dép.
14.10215.10216.102
Brig     an
     arr.
14.4015.40216.402
Brigab / dep. 
part. / dép.
14.45--
St. Niklausab / dep. 
part. / dép.
15.24--
Zermatt     an
     arr.
16.1017.1018.10

a) Midar tren a Filisur

1) Fermada per entrar

2) Fermada per sortir

* in servizio dal 13.05. — 15.10.2017

** in servizio dal 25.05. — 17.09.2017

Si rammenta che dal 23 ottobre al 10 dicembre 2017 non viaggiano treni Glacier Express.

Zermatt – St. Moritz / Davos Platz

Staziun

Tren 900*Tren 902Tren 904**
Zermattab / dep. 
part. / dép.
7.5208.529.52
St. Niklaus  ab / dep. 
part. / dép.
--10.271
Brig

an
arr.

9.12--
Brigab / dep. 
part. / dép.
9.1810.18111.181
Fieschab / dep. 
part. / dép.
9.42110.42111.421
Andermatt     an
     arr.
10.4611.4612.46
Andermattab / dep. 
part. / dép.
10.5411.5412.54
Disentis/Mustér     an
     arr.
11.5512.5513.55
Disentis/Mustérab / dep. 
part. / dép.
12.2813.2814.28
Churan
arr.
13.3514.35215.352
Churab / dep. 
part. / dép.
13.58--
Thusisab / dep. 
part. / dép.
14.28215.28216.282
Tiefencastelab / dep. 
part. / dép.
14.47215.47216.472
Filisur     an
     arr.
15.00216.00217.002
     Filisurab / dep. 
part. / dép.
15.04
16.0417.04
     Davos Platz a     an
     arr.
15.29
16.2917.29
Filisurab / dep. 
part. / dép.
--
Bergünab / dep. 
part. / dép.
15.1416.14217.142
Samedan     an
     arr.
15.45216.45217.452
Celerinaab / dep. 
part. / dép.
15.54216.54217.542
St. Moritz     an
     arr.
15.5816.5817.58

a) Midar tren a Filisur

1) Fermada per entrar

2) Fermada per sortir

* in servizio dal 13.05. — 15.10.2017

** in servizio dal 25.05. — 17.09.2017

Si rammenta che dal 23 ottobre al 10 dicembre 2017 non viaggiano treni Glacier Express.